BES´TE YENİ DÖNEM HAKKINDA

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne köklü değişiklikler geldi.

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kapsamlı değişiklikler ve doğrudan devlet katkısı sistemi getiren "Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 29 Haziran 2012 tarih ve 28338 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak kanunlaşmıştır.

Kanun, başta devlet katkısı uygulaması olmak üzere mevcut Bireysel Emeklilik Sistemi'ne önemli değişiklikler getirmektedir.

Devlet katkısından yararlanabilmek için 18 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir.

Kanun, BES katılımcılarının yapacakları katkı payı ödemeleri için doğrudan devlet katkısı getirmektedir.

BES, ülkemizde faaliyete başlamasından bu yana devlet tarafından vatandaşların tasarrufa yönlendirilerek rahat bir emeklilik dönemi geçirmeleri amacıyla desteklenmiştir. Bu nedenle BES'te yapılan katkı payı ödemelerinin kanun tarafından belirlenen oranlarda şahısların ödediği gelir vergisinden düşülmesi sistemi kurgulanmıştır.

Ancak sistemin faaliyete geçtiği 27 Ekim 2003'ten bu yana sistemde bulunan katılımcıların büyük kısmı bu vergi avantajından faydalanmamıştır. Vergi avantajından faydalananların oranı Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre sistemde bulunan katılımcıların sadece %35'i civarındadır. Katılımcıların sistemde daha uzun süre kalarak birikim yapmaları, vatandaşların düzenli tasarruf yapmalarının daha fazla teşviki ile bu teşvikten herkesin yararlanabilmesi için sistemde Devlet tarafından değişiklik yapılmıştır.

HABERLER